Two kinds of rice, 1st costs Rs.13 per kg and 2nd costs Rs.19 per kg are mixed together. Find the ratio in which the 2 types are mixed so that the mixture costs Rs.14.2 per kg?
Options:
Answer:
Two kinds of rice, 1st costs Rs.13 per kg and 2nd costs Rs.19 per kg are mixed together. Find the ratio in which the 2 types are mixed so that the mixture costs Rs.14.2 per kg 4:1.