Question #145468

Ali went to a shop to buy 50 kg of rice. He buys two varieties of rice which cost him Rs. 4.5 per kg and Rs.5 per kg. He appends a total of Rs. 240. What was the quality of cheaper rice bought by him?


Options:

Tags: Math
Answer: Ali went to a shop to buy 50 kg of rice. He buys two varieties of rice which cost him Rs. 4.5 per kg and Rs.5 per kg. He appends a total of Rs. 240. What was the quality of cheaper rice bought by him 20 kg.

Test Your Knowledge

Want to practice more questions like this? Take a quiz in this category!

Take a Quiz

Share This Question