Question #24197

The cost of 10 kg of apples is equal to the cost of 24 kg of rice. The cost of 6 kg of flour equals the cost of 2 kg of rice. The cost of each kg of flour is Rs.20.50. Find the total cost of 4 kg of apples, 3 kg of rice and 5 kg of flour?


Options:

Answer: The cost of 10 kg of apples is equal to the cost of 24 kg of rice. The cost of 6 kg of flour equals the cost of 2 kg of rice. The cost of each kg of flour is Rs.20.50. Find the total cost of 4 kg of apples, 3 kg of rice and 5 kg of flour Rs.877.40.

Test Your Knowledge

Want to practice more questions like this? Take a quiz in this category!

Take a Quiz

Share This Question

AdBlock Detected

We've detected that you're using an ad blocker. Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.

Please support us by disabling your ad blocker for this website.

How to disable your ad blocker:

  1. Click on the ad blocker icon in your browser's toolbar
  2. Select "Pause on this site" or "Don't run on pages on this domain"
  3. Refresh the page